„ქრონიკა პლუსის“ დამფუძნებელი, ჟურნალისტი ელისო კილაძე დააკავეს.ინფორმაციას ამის შესახებ „ტვ პირველი“ ავრცელებს. ტელეკომპანიის ცნობით, ელისო კილაძე მის საცხოვრებელ სახლთან სპეცრაზმმა დილით დააკავა.ამ ეტაპზე უცნობია, რას ედავებიან ელისო კილაძეს. კომენტარს არ აკეთებენ პროკურატურაში, სადაც 11:00 საათზე ბრიფინგი ჩაინიშნა. ბრიფინგის თემა ასევე უცნობია.მასალა განახლდება
საქართველო განქორწინებების რაოდენობით მსოფლიოს ხუთეულში შედის, ასეთი მაჩვენებელი არასოდეს ყოფილა - დემოგრაფითსუ-ს პროფესორი, დემოგრაფი გიორგი მელაძე მიიჩნევს, რომ საქართველოს პარლამენტის ინიციატივა, მოხდეს დემოგრაფიის პრობლემების შესწავლა და მდგომარეობის გამოსწორებისთვის შესაბამისი რეკომენდაციების მომზადება, მისასალმებელია.რადიო „კომერსანტის“ ეთერში საუბრისას გიორგი მელაძე აღნიშნავს, რომ საქართველოს დღეს 2 უმთავრესი პრობლემა აქვს - დაკარგული ტერიტორიები და დემოგრაფიის საკითხი, რომელთა გამოსწორებაც აუცილებელია.„პრობლემა, რომლის გადაჭრასაც ვცდილობთ, ურთულესი პრობლემა გახლავთ და მინდა გითხრათ, რომ არ არის მარტივი გადასაჭრელი, თუმცა ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ხელები ჩამოვუშვათ და არაფერი ვაკეთოთ.უნდა აღინიშნოს, რომ დემოგრაფიული პროცესების განვითარების თვალსაზრისით, 21-ე საუკუნე კაცობრიობის ისტორიაში არნახული და რთულად პროგნოზირებადიც იქნება, რადგან დღესდღეობით მსოფლიოში მიმდინარე და მოსალოდნელ დემოგრაფიულ მოვლენებს არ გააჩნია საზღვრები, შეუქცევადია და პრაქტიკულად, მსოფლიოს ყველა ქვეყანას მოიცავს. იმიტომ ვამახვილებ ყურადღებას გლობალურ პრობლემებზე, რომ მის გარეშე წარმოუდგენელია ჩვენი პრობლემები განვიხილოთ. ის დემოგრაფიული პრობლემები, რაც საქართველოშია, გნებავთ, შობადობის, გნებავთ, გარდაცვალების რაოდენობის მაღალი მაჩვენებელი, ემიგრაცია, დაქორწინების კლება, განქორწინებები და სამწუხაროდ, საქართველო განქორწინებების რაოდენობით მსოფლიოს ხუთეულში შედის, ასეთი რაღაც არასოდეს ყოფილა, მსოფლიოშიც ფიქსირდება“, - აცხადებს გიორგი მელაძე.მისივე ინფორმაციით, მსოფლიოს წამყვანი დემოგრაფების პროგნოზია, რომ შობადობა მომავალში აუცილებლად დაიკლებს, რასაც ძალიან ბევრი მიზეზი გააჩნია.„თუკი ამ მიზეზებს შევხედავთ, ურთულესი პრობლემა გახლავთ შობადობის გაზრდა, თუმცა გარკვეული ზომები უნდა გატარდეს. 1 წლამდე ბავშვთა მოკვდაობის შემცირება არის ერთ-ერთი პირველი მიზეზი შობადობის კლების. საერთოდ, შობადობა 200 წელზე მეტია, კლებულობს და ნუ ვიტყვით, რომ ბოლო ათწლეულში, ოცწლეულში, 90-იანებში მოხდა, ეს ასე არ არის, ეს გლობალური პროცესია და მიზეზი გახლავთ შემდეგი: როცა ადრე ბავშვთა მოკვდაობა ძალიან მაღალი იყო, 1000 დაბადებული ბავშვიდან 300 იღუპებოდა, 5 წლამდე კი ნახევარი იღუპებოდა. ბავშვთა მოკვდაობის შემცირებამ გამოიწვია ის, რომ აღარ იყო საჭირო მრავალი შვილის ყოლა ოჯახში. დღეს ოჯახს ერთი ბავშვიც რომ ჰყავდეს, მას თითქმის 97-98%-იანი გარანტია გააჩნია, რომ ზრდასრულობამდე მიაღწევს, ადრე ეს არ იყო.შობადობის შემცირების შემდეგი მიზეზია ქალთა დასაქმება. რა თქმა უნდა, იმის მომხრე არ ვარ, რომ ქალები სახლში ისხდნენ, მაგრამ დღესდღეობით ძალიან მაღალია ქალთა დასაქმება და ეს ხელს უშლის შობადობის ზრდას. ასევე, განათლების გახანგრძლივება - ადრე ადამიანს თუ მხოლოდ დაწყებითი განათლება ჰქონდა და წერა-კითხვა იცოდა, მეტი არც იყო საჭირო. დღეს ძალიან დიდი განათლება არის საჭირო, ადამიანმა ნორმალურად რომ იცხოვროს და ოჯახი არჩინოს, ამას კი დიდი დრო სჭირდება.მოსახლეობის შობადობის შემცირებას ასევე ხელს უწყობს რელიგიის როლის შესუსტებაც დედამიწაზე, რაც სამწუხარო ფაქტია და მთელ მსოფლიოში მიდის ეს პროცესი, რომ მორწმუნეების რაოდენობა შემცირდება, რასაც მხარს არ ვუჭერ, მაგრამ ასეთი ტენდენციაა და ვერაფერს უზამ“, - განაცხადა გიორგი მელაძემ.
„სისხლის სამართლის კოდექსს“ ახალი მუხლი ემატება, რომელიც ჯარიმას, საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომას, ან 3 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს„სისხლის სამართლის კოდექსს“ ახალი, 316-ე პრიმა მუხლი დაემატება სახელწოდებით: “ექსტრემიზმი კონსტიტუციური წყობილების წინააღმდეგ“.აღნიშნული მუხლი სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას შემდეგ შემთხვევაში გაითვალისწინებს: - საქართველოს მოქალაქის ან საქართველოს მოქალაქის სტატუსის არმქონე პირის მიერ კანონმდებლობის მასობრივად დარღვევისკენ, საქართველოს ხელისუფლების ორგანოების მასობრივად დაუმორჩილებლობისკენ ან ალტერნატიული ორგანოების შექმნისკენ სისტემატურად, საჯაროდ მოწოდება, ასევე ამავე პირის მიერ საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლად სხვისი ან საკუთარი თავის თვითნებურად ან საჯაროდ სისტემატურად წარმოჩენა ან ამ პირის მიერ სხვა სახის სისტემატური მოქმედება, რაც მიმართულია საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების ან კონსტიტუციური ორგანოების არალეგიტიმურობის შესახებ აღქმის დამკვიდრებისკენ და აზიანებს საქართველოს ინტერესებს ან ქმნის საქართველოს ინტერესების დაზიანების რეალურ საფრთხეს.ასეთი ქმედება გამოიწვევს ჯარიმას ან საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომას 400-დან 600 საათამდე ან თავისუფლების აღკვეთას 3-წლამდე ვადით. იურიდიული პირის შემთხვევაში, იურიდიული პირი დაისჯება ჯარიმით ან ლიკვიდაციითა და ჯარიმით.გარდა ამისა, პასუხისმგებლობის დამამძიმებელი გარემოება იქნება საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების და კონსტიტუციური ორგანოების წინააღმდეგ მოტივით ჩადენილი დანაშაული. ამ დროს თავისუფლების აღკვეთის დანიშვნისას სასჯელის მოსახდელი ვადა სულ მცირე ერთი წლით უნდა აღემატებოდეს ჩადენილი დანაშაულის მინიმალურ ვადას.ასეთი ტიპის ცვლილებები “სისხლის სამართლის კოდექსში“ აისახება, რომელიც პარლამენტში წარდგენილი საკანონმდებლო პაკეტის ნაწილია და მას იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი მეორე მოსმენით - მუხლობრივად იხილავს.ცვლილებები კომიტეტის წევრებს კომიტეტის თავმჯდომარემ არჩილ გორდულაძემ გააცნო.“ეს არის ექსტრემიზმთან დაკავშირებული საკითხი, რაც პროექტის პირველი მოსმენით განხილვის დროს დაისვა. მოიყვანეს გერმანიის მაგალითი, როცა პირები კონსტიტუციურ ორგანოებს და კონსტიტუციურ წყობილებას არ აღიარებდნენ. მათი გაერთიანება 20 ათასს ადამიანს მოიცავდა. ისინი სხვებსაც მოუწოდებდნენ, რომ კონსტიტუციურ ორგანოებს და კანონმდებლობას არ დამორჩილებოდნენ, რაც კონსტიტუციურ წყობილებას საფრთხეს უქმნიდა. ამიტომაც დადგა კონკრეტული ორგანიზაციის საქმიანობის შეწყვეტის საკითხი, ხოლო მათი ხელმძღვანელის შემთხვევაში, რომელიც თავს მეფედ წარმოაჩენდა, სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხი დადგა“, - განაცხადა არჩილ გორდულაძემ.
მსხვილფეხა პირუტყვის და ღორის სულადობა მინიმუმამდე შემცირდა, ფრინველის კი გაიზარდა - „საქსტატი“მსხვილფეხა პირუტყვის და ღორის სულადობა მინიმუმამდე შემცირდა, ფრინველის კი გაიზარდა, - ინფორმაციას „საქსტატი“ ავრცელებს.წინასწარი მონაცემებით, 2025 წლის ბოლოსათვის მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის სულადობამ 760.6 ათასი სული შეადგინა, რაც წინა წლის მონაცემზე 6.3 პროცენტით ნაკლებია.„ფურისა და ფურკამეჩის ჯამური რაოდენობა 372.4 ათასი სულით განისაზღვრა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 7.9 პროცენტით ჩამორჩება.ღორის რაოდენობამ 122.0 ათასი სული შეადგინა, რაც 11.8 პროცენტით ჩამორჩება წინა წლის შესაბამის მაჩვენებელს.ფრინველის რაოდენობამ 8.7 მლნ. ფრთა შეადგინა, რაც 8.3 პროცენტით აღემატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს“, - ნათქვამია „საქსტატის“ მონაცემებში.
საქართველოში Starbucks-ის პირველი ობიექტი, თბილისში, ჭავჭავაძის გამზირზე მდებარე Axis Towers-ში გაიხსნება, - ამის შესახებ „კომერსანტს“ ინფორმაცია წყარომ მიაწოდა.საქართველოს ბაზარზე Starbucks შემოსვლის შესახებ ინფორმაცია გასულ წელს გავრცელდა. ბრენდი საქართველოში, ახლო აღმოსავლეთისა და თურქეთის რეგიონში Starbucks-ის ფრენჩიზის მფლობელს, ქუვეითურ კონგლომერატ Alshaya group-ს შემოჰყავს, უშუალოდ საქართველოს ბაზარზე კი მის ოპერირებაზე თურქეთის ოფისი იქნება პასუხისმგებელი.პირველ ეტაპზე ბრენდი ობიექტებს თბილისში, ქუთაისსა და ბათუმში გახსნის, 7-8 წლიან პერსპექტივაში საუბარია მთელი საქართველოს მასშტაბით 50-მდე ფილიალის გახსნაზე.
ბიზნესი • 1771396201
18 თებერვალს ქუთაისში მზიანი ამინდს ელოდებიან, დღისით +21 და ღამით +9 გრადუსია მოსალოდნელი.ნალექს არც ოზურგეთში ელოდებიან, დღისით +22 გრადუსი დაფიქსირდება, ღამით კი +9 გრადუსი იქნება. ბათუმში დღისით ჰაერი +23 გრადუსამდე გათბება, ხოლო ღამით +10 გრადუსი დაფიქსირდება.უნალექო ამინდია ფოთშიც. დღისით +23 გრადუსი დაფიქსირდება, ღამით კი +11 გრადუსია მოსალოდნელი. ნალექი არც ზუგდიდში იქნება, დღისით ტემპერატურა +22, ღამით კი +8 გრადუსია ნავარაუდევი.სოხუმში წვიმიანი დღეა. +18 გრადუსია მოსალოდნელი დღისით, ღამით +9 გრადუსი დაფიქსირდება.მესტიაში მცირე ნალექი იქნება. დღისით +10 გრადუსი იქნება, ღამით კი 0 გრადუსი დაფიქსირდება. ამბროლაურში მცირე ნალექია მოსალოდნელი, ჰაერი +17 გრადუსამდე გათბება, ღამით კი +4 გრადუსი დაფიქსირდება.ჭიათურაში წვიმიანი ამინდია, დღისით +16 გრადუსი, ღამით კი +6 გრადუსი დაფიქსირდება. ახალციხეში მზიანი დღეა, დღისით +17 გრადუსი, ღამით კი +3 გრადუსი იქნება.ნალექს არც ახალქალაქში ელოდებიან. ტემპერატურა დღისით +15, ღამით კი +3 დაფიქსირდება.ბორჯომში მზიანი დღეა, +17 იქნება დღისით, ღამით კი +4 გრადუსი დაფიქსირდება. უნალექო დღეა მოსალოდნელი ბაკურიანში, დღისით +12 გრადუსია მოსალოდნელი, ღამით -2 გრადუსი დაფიქსირდება.უნალექო დღეს ელოდებიან გორში, დღისით +22 გრადუსი, ღამის განმავლობაში კი +5 გრადუსი დაფიქსირდება. ცხინვალში ჰაერის ტემპერატურა +21 გრადუსი იქნება, ღამით კი +3 გრადუსი დაფიქსირდება.გუდაურში თოვლია მოსალოდნელი, დღის განმავლობაში +4 გრადუსი დაფიქსირდება, ღამით კი ჰაერის ტემპერატურა -3 გრადუსი იქნება. ნალექი ომალოშიც იქნება, +5 ღამით კი -3 გრადუსი დაფიქსირდება.ლაგოდეხში მზიანი დღეს ელოდებიან. ჰაერის ტემპერატურა დღის განმავლობაში +20 გრადუსი იქნება, ღამით კი +9 გრადუსი დაფიქსირდება. უნალექო დღე იქნება თელავში, +19 გრადუსი დაფიქსირდება, ღამით კი +8 გრადუსია ნავარაუდევი.ნალექი არც გურჯაანში იქნება. დღისით +20 გრადუსი, ღამით კი +8 გრადუსი დაფიქსირდება. სიღნაღში უნალექო დღეა მოსალოდნელი, დღისით +19 გრადუსია მოსალოდნელი, ღამით +9 გრადუსი დაფიქსირდება.რუსთავში მოღრუბლული და უნალექო დღეა მოსალოდნელი, დღისით +19 გრადუსია მოსალოდნელი, ღამით კი +8 გრადუსი დაფიქსირდება.თბილისშიც უნალექო და მზიან დღეს ელოდებიან. ჰაერის ტემპერატურა დღისით +21 გრადუსს მიაღწევს, ღამით კი +8 გრადუსი იქნება.