თსუ-ს პროფესორი, დემოგრაფი გიორგი მელაძე მიიჩნევს, რომ საქართველოს პარლამენტის ინიციატივა, მოხდეს დემოგრაფიის პრობლემების შესწავლა და მდგომარეობის გამოსწორებისთვის შესაბამისი რეკომენდაციების მომზადება, მისასალმებელია.რადიო „კომერსანტის“ ეთერში საუბრისას გიორგი მელაძე აღნიშნავს, რომ საქართველოს დღეს 2 უმთავრესი პრობლემა აქვს - დაკარგული ტერიტორიები და დემოგრაფიის საკითხი, რომელთა გამოსწორებაც აუცილებელია.„პრობლემა, რომლის გადაჭრასაც ვცდილობთ, ურთულესი პრობლემა გახლავთ და მინდა გითხრათ, რომ არ არის მარტივი გადასაჭრელი, თუმცა ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ხელები ჩამოვუშვათ და არაფერი ვაკეთოთ.უნდა აღინიშნოს, რომ დემოგრაფიული პროცესების განვითარების თვალსაზრისით, 21-ე საუკუნე კაცობრიობის ისტორიაში არნახული და რთულად პროგნოზირებადიც იქნება, რადგან დღესდღეობით მსოფლიოში მიმდინარე და მოსალოდნელ დემოგრაფიულ მოვლენებს არ გააჩნია საზღვრები, შეუქცევადია და პრაქტიკულად, მსოფლიოს ყველა ქვეყანას მოიცავს. იმიტომ ვამახვილებ ყურადღებას გლობალურ პრობლემებზე, რომ მის გარეშე წარმოუდგენელია ჩვენი პრობლემები განვიხილოთ. ის დემოგრაფიული პრობლემები, რაც საქართველოშია, გნებავთ, შობადობის, გნებავთ, გარდაცვალების რაოდენობის მაღალი მაჩვენებელი, ემიგრაცია, დაქორწინების კლება, განქორწინებები და სამწუხაროდ, საქართველო განქორწინებების რაოდენობით მსოფლიოს ხუთეულში შედის, ასეთი რაღაც არასოდეს ყოფილა, მსოფლიოშიც ფიქსირდება“, - აცხადებს გიორგი მელაძე.მისივე ინფორმაციით, მსოფლიოს წამყვანი დემოგრაფების პროგნოზია, რომ შობადობა მომავალში აუცილებლად დაიკლებს, რასაც ძალიან ბევრი მიზეზი გააჩნია.„თუკი ამ მიზეზებს შევხედავთ, ურთულესი პრობლემა გახლავთ შობადობის გაზრდა, თუმცა გარკვეული ზომები უნდა გატარდეს. 1 წლამდე ბავშვთა მოკვდაობის შემცირება არის ერთ-ერთი პირველი მიზეზი შობადობის კლების. საერთოდ, შობადობა 200 წელზე მეტია, კლებულობს და ნუ ვიტყვით, რომ ბოლო ათწლეულში, ოცწლეულში, 90-იანებში მოხდა, ეს ასე არ არის, ეს გლობალური პროცესია და მიზეზი გახლავთ შემდეგი: როცა ადრე ბავშვთა მოკვდაობა ძალიან მაღალი იყო, 1000 დაბადებული ბავშვიდან 300 იღუპებოდა, 5 წლამდე კი ნახევარი იღუპებოდა. ბავშვთა მოკვდაობის შემცირებამ გამოიწვია ის, რომ აღარ იყო საჭირო მრავალი შვილის ყოლა ოჯახში. დღეს ოჯახს ერთი ბავშვიც რომ ჰყავდეს, მას თითქმის 97-98%-იანი გარანტია გააჩნია, რომ ზრდასრულობამდე მიაღწევს, ადრე ეს არ იყო.შობადობის შემცირების შემდეგი მიზეზია ქალთა დასაქმება. რა თქმა უნდა, იმის მომხრე არ ვარ, რომ ქალები სახლში ისხდნენ, მაგრამ დღესდღეობით ძალიან მაღალია ქალთა დასაქმება და ეს ხელს უშლის შობადობის ზრდას. ასევე, განათლების გახანგრძლივება - ადრე ადამიანს თუ მხოლოდ დაწყებითი განათლება ჰქონდა და წერა-კითხვა იცოდა, მეტი არც იყო საჭირო. დღეს ძალიან დიდი განათლება არის საჭირო, ადამიანმა ნორმალურად რომ იცხოვროს და ოჯახი არჩინოს, ამას კი დიდი დრო სჭირდება.მოსახლეობის შობადობის შემცირებას ასევე ხელს უწყობს რელიგიის როლის შესუსტებაც დედამიწაზე, რაც სამწუხარო ფაქტია და მთელ მსოფლიოში მიდის ეს პროცესი, რომ მორწმუნეების რაოდენობა შემცირდება, რასაც მხარს არ ვუჭერ, მაგრამ ასეთი ტენდენციაა და ვერაფერს უზამ“, - განაცხადა გიორგი მელაძემ.
"არსებობს რისკი, რომ სურსათი, რომელიც ანტიბიოტიკებს შეიცავს, ჩვენს სუფრაზე უპრობლემოდ მოხვდეს" - როგორ უნდა დავიცვათ თავი საფრთხის შემცველი საკვები პროდუქტებისგან?
სურსათი, რომელშიც თქვენი ბიუჯეტის მნიშვნელოვან ნაწილს ხარჯავთ, შესაძლოა, ანტიბიოტიკებით იყოს გაჯერებული.როგორც დარგის სპეციალისტები ამბობენ, ქართულ ფერმებში ანტიბიოტიკების მოხმარება საკმაოდ ხშირია, ფაქტი კი თავის მხრივ, დახლზე გამოტანილი პროდუქტის შეძენისას, მომხმარებლისგან განსაკუთრებულ ყურადღებას ითხოვს.რა უნდა ვიცოდეთ სურსათში ანტიბიოტიკების არსებობის საკითხზე და რა საპრევენციო ღონისძიებები არსებობს იმისთვის, რომ ჩვენი ჯანმრთელობა არაჯანსაღი საკვებისგან მაქსიმალურად დავიცვათ? - ამ საკითხზე ვესაუბრეთ სურსათის და ცხოველთა საკვების უვნებლობის სპეციალისტს ანდრია კალანდიას:- სურსათში ანტიბიოტიკების არსებობა მთელი მსოფლიოსთვის მნიშვნელოვანი პრობლემაა. გამონაკლისს საქართველოც არ წარმოადგენს. საერთოდ, ანტიბიოტიკები ადამიანის მკურნალობის დროს გამოიყენება, თუმცა საქართველოში ამ მედიკამენტებს ხშირად იყენებენ ცხოველთა დაავადებების პრევენციისთვისაც.იმის გამო, რომ ჩვენთან ბიოუსაფრთხოება, ფერმის უსაფრთხოება და ვაქცინაცია დაბალ დონეზეა, ფერმებში თავს იჩენს მიძინებული ინფექციები, ამიტომ ფერმერი იძულებულია, ანტიბიოტიკები გამოიყენოს. ასეთი სურსათი ადამიანში ანტიბიოტიკებისადმი რეზისტენტობას აყალიბებს, რაც ძალიან დიდი საფრთხეა. თუ ანტიბიოტიკებით გაჯერებულ ხორცს, კვერცხს ან რძეს სისტემატურად მივიღებთ, ავადმყოფობის შემთხვევაში ამ მედიკამენტებით ვეღარ გვიმკურნალებენ. ამიტომ ძალზე მნიშვნელოვანია, რომ ფერმაში ანტიბიოტიკების გამოყენება სერტიფიცირებული ვეტერინარის მიერ გაცემული რეცეპტით ხდებოდეს, თან ფერმერმა აუცილებლად უნდა დაიცვას ე.წ. მოცდის პერიოდი.- "მოცდის პერიოდი" რას ნიშნავს?- ეს არის დროის მონაკვეთი, როცა ფერმერმა თავისი პროდუქციის რეალიზაცია უნდა შეაჩეროს, ვიდრე ანტიბიოტიკი ცხოველის ან ფრინველის ორგანიზმიდან არ გამოიდევნება.ჩვენი ფერმერები ანტიბიოტიკებს ხშირად იყენებენ და ამიტომ სახელმწიფოს კონტროლი აუცილებელია. ამ საკითხზე პასუხისმგებლობა სურსათის ეროვნულ სააგენტოს ეკისრება. როგორც სააგენტოში ამბობენ, 2025 წელს ჩატარებული 193 ინსპექტირების შემდეგ აღებული ნიმუშებიდან ანტიბიოტიკების ნარჩენები სურსათში არ აღმოუჩენიათ. საკითხავია, რამდენად ასახავს ეს ციფრები რეალობას? - საქმე ის არის, რომ მათი მონაცემები ნიმუშების შერჩევითი წესით შემოწმების შედეგად არის მიღებული: სამწუხაროდ, ისინი ყველა პარტიას არ და ვერ ამოწმებენ, შესაბამისად, არსებობს ძალიან დიდი რისკი, რომ სურსათი, რომელიც ანტიბიოტიკებს შეიცავს, ჩვენს სუფრაზე უპრობლემოდ მოხვდეს. სააგენტო სურსათის ძალიან მცირე ნაწილს აკონტროლებს, რის გამოც მოსახლეობამ არ იცის, რამდენად ხარისხიან პროდუქციას იყენებს საკვებად. სწორედ ამიტომ ფერმერების ცნობიერების ამაღლება აუცილებელია: მათ უნდა იცოდნენ, რომ ანტიბიოტიკების გამოყენების უფლება აქვთ, მაგრამ შესაბამისი წესების დაცვით. ცუდია, რომ ფერმების კონტროლს შერჩევითი ხასიათი აქვს.- გამოდის, შერჩევითი კონტროლის შედეგი არასახარბიელოა?- თქვენი შეკითხვის საპასუხოდ ერთ მაგალითს მოვიყვან: ალბათ, გახსენდებათ, ახალი წლის დღეებში სოციალურ ქსელებში ხშირად წერდნენ, რომ კვერცხს რაღაც უცნაური, მომწარო გემო და სუნი ჰქონდა. აშკარა იყო, რომ ვიღაცამ დაავადების პრევენციის მიზნით ანტიბიოტიკები გამოიყენა და "მოცდის პერიოდიც" არ დაიცვა - სწორედ ასეთ კვერცხს აქვს მომწარო გემო და უჩვეულო სუნი. წლის დასაწყისში ასეთი შემთხვევები მრავლად გვქონდა, მაგრამ სურსათის ეროვნულ სააგენტოს ამაზე ოფიციალური განცხადება არ გაუკეთებია.- საქართველოში ძალიან მტკივნეული თემაა ხორცის ხარისხიც: წლების განმავლობაში ბაზარზე ხან სახედრის ხორცი აღმოაჩინეს, ხან ცხენის. ნუთუ ასეთ მნიშვნელოვან პროდუქტს სათანადოდ არ ამოწმებენ?- როდესაც ხორცის ხარისხზე ვსაუბრობთ, აუცილებლად უნდა შევეხოთ სასაკლაოების თემას: სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ ახლახან აღმოაჩინა არალეგალური სასაკლაოები, სადაც ცხოველებს ყველანაირი სანიტარულ-ჰიგიენური პირობების დარღვევით კლავდნენ. ეს მაშინ, როცა საქართველოში ნებისმიერი ბიზნესოპერატორი ვალდებულია, ცხოველი მხოლოდ ლიცენზირებულ, სახელმწიფოს მიერ აღიარებულ სასაკლაოზე დაკლას, თანაც მას სპეციალური შემოწმება უნდა ჩაუტარდეს როგორც დაკვლამდე, ასევე მას შემდეგაც. სამწუხაროდ, საქართველოში ხშირია ფაქტები, როდესაც ცხოველებს კუსტარულად მოწყობილ სასაკლაოებზე კლავენ. სწორედ ამიტომ დღესასწაულებზე ბევრგან შეხვდებით ისეთ პროდუქციას, რომელსაც არანაირი საბუთი და ჯანმრთელობის დამადასტურებელი ნიშანი არა აქვს. როგორც წესი, ასეთ საბუთს ვეტერინარი გასცემს და ადასტურებს, რომ ცხოველმა სათანადო შემოწმება გაიარა. თუ მომხმარებელი დაინახავს, რომ ხორცს არა აქვს ფორმა N 2 ანუ ჯანმრთელობის დამადასტურებელი დოკუმენტი, ეს ნიშნავს, რომ ცხოველი სასაკლაოს გვერდის ავლითაა დაკლული.- რა რისკი ახლავს ასეთ პროდუქციას?- ეს ნიშნავს, რომ არავის შეუმოწმებია ხორცში ისეთი პათოლოგიური მიკრობების არსებობა, როგორიცაა ტრიქინელოზი, სალმონელა ან თურქული - არ არის გამორიცხული, ამ დაავადებებმა ადამიანი ლეტალურ შედეგამდე მიიყვანოს.საქართველოში 2012 წელს მიიღეს "ცხოველური წარმოშობის სურსათის ჰიგიენის სპეციალური წესი", მაგრამ ეს დადგენილება სრულყოფილად 14 წლის შემდეგაც ვერ ამოქმედდა, ამიტომ კანონსაწინააღმდეგო ფაქტებს დღემდე ვაწყდებით.როდესაც ჯანმრთელობისთვის სახიფათო პროდუქტი ქუჩაში იყიდება, ეს ძალიან დიდ საფრთხეს უქმნის ჩვენს ჯანმრთელობას, მნიშვნელობა არა აქვს, ხორცი იქნება, თევზი თუ რძის ნაწარმი.- თევზში ანტიბიოტიკების მოხვედრა როგორ შეიძლება?- თავისუფლად შეიძლება, თუკი ფერმერი ანტიბიოტიკს წყალში შეურევს ან დანამატის სახით მისცემს. თევზში ძალიან აქტუალურია საღებავების გამოყენების საკითხიც. სოციალური ქსელით კარგა ხანს ავრცელებდნენ ინფორმაციას, თუ როგორ ასაღებდნენ საღებავით შეღებილ კალმახს, როგორც ორაგულს. იმისათვის, რომ სასურველი ფერი მიიღონ, იყენებენ როგორც სინთეზურ, ასევე ბუნებრივ საღებავებს. ჩვენ ძალზე კარგი ტექნიკური რეგლამენტი გვაქვს, რომელიც ევროკავშირის ანალოგია და იქ შავით თეთრზე წერია დანამატები, რომლებიც ცხოველების საკვებში შეიძლება გამოიყენონ.თუ ფერმერი სახელმწიფოს კონტროლს არ ექვემდებარება, შეიძლება დოზების დაუცველად გამოიყენოს როგორც საღებავები, ასევე საკვები დანამატები, რომლებიც საშიში დაავადებების განვითარებას უწყობს ხელს, მათ შორისაა ონკოლოგიური დაავადებები და ალერგიული რეაქცია.საღებავებს ჩვენში ხშირად იყენებენ, მაგალითად, თქვენ ხედავთ ყვითელ ქათამს და გარწმუნებენ, რომ ეს სიმინდზე გაზრდილი სოფლის დედალია. სწორედ აქ არის დაფარული მთავარი მახე: მომხმარებლისთვის ყვითლად შეფერილი ქათამი ჯანსაღ, ცხიმიან პროდუქტთან ასოცირდება, თუმცა ყვითელი ფერი ხშირად საღებავების გამო აქვს. შეუძლებელია მხოლოდ სიმინდის და საკვები დანამატების წყალობით მიიღოს ქათამმა ისეთი შეფერილობა, როგორსაც ბაზარზე ვხვდებით.გააგრძელეთ კითხვა