ვის ეკუთვნის 4 კომპანია, რომელსაც ქართული ოქრო ექსპორტზე გააქვს
ქართული ოქროს ექსპორტი გაიზარდა. 2025 წლის იანვარ-თებერვალში ექსპორტირებულია 480 კგ. დაუმუშავებელი, ნახევრად დამუშავებული ან ფხვნილის სახით არსებული ოქრო, რომლის ღირებულებამაც 19.8 მლნ დოლარს გადააჭარბა. 2024 წლის იმავე პერიოდში კი საექსპორტო ბაზრებზე 14 მლნ დოლარზე მეტის 440 კგ. ძვირფასი ლითონი გავიდა.აღსანიშნავია ისიც, რომ წელს პირველ ორ თვეში ოქროს უდიდესი ნაწილის ექსპორტი შვეიცარიაში განხორციელდა, მცირე ნაწილი კი თურქეთსა და არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში. კერძოდ, საექსპორტო ბაზრების მიხედვით ექსპორტი ასეთია: შვეიცარია - 17.7 მილიონი დოლარის 440 კგ; თურქეთი - 1.42 მილიონი დოლარის 30 კგ; არაბთა გაერთიანებული საამიროები - 686 ათასი დოლარის10 კგ. „ბიზნესპრესნიუსი“ დაინტერესდა იმ კომპანიებით, რომლებსაც ყველაზე მეტი ღირებულების ქართული ოქრო გააქვს ექსპორტზე. საქსტატის მიერ bpn-სთვის მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, ოქროს ექსპორტს ახორციელებს: შპს „არ ემ ჯი გოლდი“, შპს „ავაზა“, შპს „მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია რიკო ექსპრესი“ და შპს „ჯითიჯი ჯგუფი“.„ბიზნესპრესნიუსი“ სამეწარმეო რეესტრის მონაცემებზე დაყრდნობით გთავაზობთ, ვის ეკუთვნის აღნიშნული კომპანიები (შენიშვნა: ადგილობრივი ექსპორტიორები არ არის დალაგებული რეიტინგის მიხედვით):1. შპს „არ ემ ჯი გოლდი“ რეესტრში 1995 წელს დარეგისტრირდა. სამეთვალყურეო საბჭო რუსეთის მოქალაქეებისგან არის დაკომპლექტებული. კერძოდ, საბჭოს თავმჯდომარე დმიტრი ტროიცია, მისი მოადგილე დმიტრი კორჟევი, ხოლო საბჭოს წევრი ირინა ნიკიფოროვა. ბოლო მონაცემებით, კომპანიის აღმასრულებელი დირექტორის პოსტს ჯონდო შუბითიძე იკავებს.რაც შეეხება წილებს, 96.21%-ს შპს „მაინინგ ინვესთმენთსი“ ფლობს. ამ კომპანიის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარის თანამდებობას იგივე პირი, დმიტრი ტროიცი იკავებს. აღმასრულებელი დირექტორიც შუბითიძეა. წილები კი სრულად კვიპროსში დაფუძნებულ შპს „ფემთილონ ჰოლდინგს ლიმითიდს“ ეკუთვნის.ამასთანავე, „არ ემ ჯი გოლდის“ დარჩენილ წილებს - 3.79% სააქციო საზოგადოება RMG Copper-ი ფლობს. RMG Copper 1996 წელს დაფუძნდა. კომპანიის ძირითად საქმიანობას სპილენძისა და ოქროს შემცველი მადნის მოპოვება-დამუშავება განეკუთვნება. Reportal.ge-ზე არსებული მონაცემების მიხედვით, სააქციო საზოგადოების მშობელი კომპანია მარშალის კუნძულებზე რეგისტრირებული Magenta Investments Limited-ია. ამავე დოკუმენტების თანახმად, კომპანიაზე საბოლოო კონტროლის მქონე მხარე დიმიტრი ტროიცკია.2. შპს „ავაზა“ იმ კომპანიათა შორისაა, რომელიც ქართული ოქროს ექსპორტს ახორციელებს. კომპანია რეესტრში 2011 წელს დარეგისტრირდა. „ავაზას“ წილებს სრულად ფლობს იმედო მამულაშვილი, კომპანიის დირექტორის პოზიციასაც ის იკავებს.3. შპს „მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია რიკო ექსპრესი“ სამეწარმეო რეესტრში 2004 წელს დარეგისტრირდა. წილებს სრულად დალი ურუშაძე განკარგავს. შპს-ს სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე ლაშა ნიკოლაიშვილია, საბჭოს წევრები კი არიან: ვლადიმერ შავლაყაძე, დავით შენგელია და ანა ნიკოლაძე.4. 2017 წელს რეგისტრირებული შპს „ჯითიჯი ჯგუფის“ დირექტორი ავთანდილ იოსებაძეა. სამეწარმეო რეესტრის ცნობით, იოსებაძე ფლობს კომპანიის წილების 100%-ს სრულად.შეგახსენებთ, სავაჭრო დაძაბულობის ფონზე გაზრდილი რისკებისა და სტაბილური აქტივის ძიების პროცესმა გლობალურ ბაზრებზე ოქროს ისტორიული გაძვირება გამოიწვია. მაგალითად, თბილისის დროით 12:00 საათზე ოქროს ფასმა უნციაზე 3 125 დოლარს მიაღწია.bpn.ge