დღეს, თბილისის რომელ ქუჩებს შეეზღუდება ელექტრომომარაგება
თბილისში ორი ახალი მეტროსადგურის მშენებლობა იგეგმება - რა მიმართულებები განიხილება?
თბილისში ორი ახალი მეტრო სადგურის მშენებლობა იგეგმება.„თბილისის სატრანსპორტო კომპანია“ მეტროსადგურების საპროექტო-სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის შედგენის და მშენებლობის შესყიდვის თაობაზე ე.წ. Design-Build მეთოდით ბაზრის კვლევას ატარებს.დოკუმენტებიდან ირკვევა, რომ ჯამში 4 სადგურის დაპროექტება უნდა განხორციელდეს, აქედან გათვალისწინებულია 2 ახალი, 2 არსებული მეტროსადგურების - ვარკეთილისა და გლდანის მიმართულებით - პროექტირება.ამასთან, ტექნიკური დავალების თანახმად, ერთი მეტროსადგური დაემატება გლდანის, მეორე კი ვარკეთილის მიმართულებით. აღსანიშნავია ისიც, რომ მეტროს ხაზის დაგრძელების სავარაუდო ჯამური სიგრძე 5.2 კმ იქნება, მათ შორის გლდანის მიმართულებით 2.2 კმ, ხოლო ვარკეთილის მიმართულებით 3 კმ.პროექტის განხორციელების საორიენტაციო ვადა ხუთ წელს შეადგენს, სამუშაოები რამდენიმე ეტაპად უნდა განხორციელდეს.ამასთან, რაც შეეხება ფინანსურ ნაწილს, პროექტისთვის 2025 წელს ბიუჯეტი გათვალისწინებული არ არის, 2026 და 2027 წელს კი იგეგმება 15-15 ანუ ჯამში, 30 მლნ აშშ დოლარის დახარჯვა.
1743501866
ბომბები რომლებზეც თბილისი ზის - ის, რაც აუცილებლად უნდა იცოდე!
1988 წელს საბჭოთა საქართველოში დაუშვეს კორპუსებზე ე.წ. მიშენებების გაკეთების უფლება. ამ გზით საკუთარი საცხოვრისის გაფართოება უამრავმა თბილისელმა შეძლო. მთელი 90-იანებისა და 2000-იანი წლების პირველი ნახევრის განმავლობაში ყოველგვარი რეგულაციისა და სტანდარტის გათვალისწინების გარეშე, ძველ საბჭოთა კორპუსებზე ბეტონისა თუ სხვა კონსტრუქციებით ნაგები მიშენებები კეთდებოდა.ისედაც ამორტიზებული და დაბალხარისხიანი საბჭოთა პანელის შენობები მიშენებებმა სავალალო მდგომარეობამდე მიიყვანა. განსაკუთრებით თვალშისაცემია 1960-იან წლებში მასობრივად აშენებულ 5 სართულიან "ხრუშჩოვკებსა" და 8 სართულიან კორპუსებზე ამ გზით გადიდებული ფართები (დიდუბე, თემქა, ვარკეთილის მასივი, საბურთალო და ა.შ.). "ვარდების რევოლუციის" შემდეგ მოსულმა ახალმა ხელისუფლებამ მოგვიანებით შეზღუდა მიშენებების საშუალება. უკანასკნელ წლებშიც ამ მიმართულებით მიმდინარეობს აქტიური მუშაობა მერიის მხრიდან. უკანონო მიშენებები სულ უფრო იშვიათი გახდა.მიშენებები გარდა არაესთეტიკურობისა, დიდ საფრთხეს შეიცავს უსაფრთხოებისათვის. ის აბსოლუტურად მოწყვლადია საგანგებო სიტუაციების დროს: ხანძარი და მიწისძვრა. უკანონო მიშენებები სერიოზული, ნორმად ქცეული ურბანული თავსატეხია დედაქალაქისთვის, რომელიც 8-ბალიან მიწისძვრათა რისკის ზონაშია. პრაქტიკულად თბილისი ზის პატარა ბომბებზე, რომელთა "აფეთქების" შემთხვევაში შესაძლოა ძალიან მძიმე შედეგები დადგეს. ცნობისთვის 2002 წლის 25 აპრილს, თბილისის ზღვასთან მომხდარმა 4.8 მაგნიტუდის სიძლიერის ბიძგებმა 10-მდე ადამიანი იმსხვერპლა და მრავალი შენობა დააზიანა. რეგულაციების გამკაცრებისა და მიშენებათა აღკვეთის გარეშე თბილისი ძლიერი მიწისძვრის დროს დიდი კატასტროფის ადგილად შეიძლება იქცეს... თავის მხრივ მოქალაქეებმა მაქსიმალურად უნდა შეიკავონ თავი ამგვარ ფართებში ცხოვრებისგან.Tia.ge
შესაძლებლობები ღიაა, რომ განვითარების გზაზე არ გაჩერდე - საქართველოს ბანკი მცირე და საშუალო ბიზნესების მხარდასაჭერად
საქართველოს ბანკის კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობის მიმართულება (CSR) მიზნად ისახავს, ხელი შეუწყოს ადამიანებს, გამოავლინონ და სრულად აითვისონ საკუთარი პოტენციალი. სწორედ ამ მიზნით, CSR-ი განათლების, ბიზნესების განვითარების მხარდაჭერისა და დასაქმების მიმართულებით არაერთ პროექტს ახორციელებს. ბანკის ინიციატივების შესახებ დეტალური ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე csr.bog.geბიზნესის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოს ბანკის პორტფოლიო ისეთ ინიციატივებს მოიცავს, როგორებიც არის:ბიზნეს 360°ბიზნესებისთვის შესაძლებლობების 360°-ით აღმოსაჩენად, საქართველოს ბანკმა ერთიანი სივრცე - ბიზნეს 360° შექმნა. პლატფორმა თავს უყრის ბიზნესშეთავაზებებს, სექტორულ კვლევებს, ბიზნესკურსებს, პროგრამებსა და  შეხვედრებს, მათ შორის, სპეციალურად მეწარმე ქალებისთვის შექმნილ შესაძლებლობებს. ამასთან, იძლევა ინფორმაციას მიმდინარე და დასრულებული ბიზნეს ღონისძიებების შესახებ  ბლოგებისა თუ სხვა საინტერესო მასალების სახით, როგორც რეგიონებში, ასევე თბილისში.Businesscourse.geბიზნესით დაინტერესებული ადამიანებისთვის, საქართველოს ბანკმა საგანმანათლებლო პლატფორმა Businesscourse.ge შექმნა.პლატფორმა აერთიანებს დარგის სპეციალისტების ბიზნესკურსებს ბიზნესსფეროს აქტუალურ და საინტერესო თემებზე. კურსზე წვდომა დაინტერესებული პირებისთვის თავისუფალია.მეწარმე ქალთა განვითარების პროგრამა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), საქართველოს ბანკის ბიზნესისა და შვედეთის მთავრობის ხელშეწყობით, ქალი ლიდერების მხარდასაჭერად  შექმნილი პროგრამა მონაწილეებს შესაძლებლობას აძლევს, საკუთარი ინოვაციური იდეები რეალობად აქციონ.პროგრამა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), საქართველოს ბანკი ბიზნესის და შვედეთის მთავრობის ხელშეწყობით ხორციელდება. პროგრამის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო შეხვედრების პარტნიორია EFSE Entrepreneurship Academy.ქართული სტუმარმასპინძლობის სეგმენტის მხარდასაჭერად საქართველოს ბანკი, პარტნიორებთან ერთად, მხარს უჭერს სტუმარმასპინძლობის სექტორში მცირე და საშუალო ბიზნესების, რესტორნების, კაფეების და ბარების განვითარებას და  უზრუნველყოფს აღნიშნული ბიზნესების ფინანსურ დახმარებას. SMEDA - მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების ასოციაციასაქართველოს ბანკის მხარდაჭერით, SMEDA ხელს უწყობს როგორც მცირე და საშუალო ბიზნესების, ასევე მცირე მეწარმეების განვითარებას. პროგრამა უზრუნველყოფს: მცირე და საშუალო ბიზნესების მხარდაჭერას პროდუქციის გაყიდვების სტიმულირების, კონსულტაციების და გამოფენა-გაყიდვის მოწყობის მიმართულებით.ბიზნეს ღონისძიებები რეგიონებში ბიზნესის სფეროში განათლების მისაღებად, ახალი ცოდნის გასაზიარებლად, საინტერესო მენტორებთან შესახვედრად - საქართველოს ბანკი ყოველწლიურად გეგმავს ყოველთვიურ შეხვედრებს ქალ მეწარმეებთან, რეგიონულ ბიზნესებთან, ატარებს სექტორულ ვორქშოფებს, რომლის შესახებაც სრული ინფორმაციის მიღება დაინტერესებულ პირებს ეტაპობრივად business360.ge-ზე შეუძლიათ. საქართველოს ბანკის მიერ კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში განხორციელებული ინიციატივების შესახებ დეტალური ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე csr.bog.ge