ჰაერის დაბინძურების ზემოქმედება უკვე ცნობილია, როგორც ალცჰაიმერის დაავადების რისკფაქტორი, ასევე რიგი გავრცელებული ქრონიკული დაავადებების, მათ შორის ჰიპერტონიის, ინსულტისა და დეპრესიის.ეს ქრონიკული დაავადებები თავისთავად დაკავშირებულია ალცჰაიმერის დაავადებასთან და აქამდე გაურკვეველი იყო, იწვევს თუ არა მათ ჯერ ჰაერის დაბინძურება და შემდეგ იწვევს თუ არა დემენციას, თუ ეს დაავადებები ამწვავებს დაბინძურებით გამოწვეულ ტვინის დაზიანებას.ჟურნალ PLOS Medicine-ში გამოქვეყნებული ახალი კვლევის თანახმად, ჰაერის დაბინძურების ზემოქმედება ალცჰაიმერის დაავადების განვითარების გაზრდილ რისკთან ასოცირდება.აშშ-ის ემორის უნივერსიტეტის მკვლევართა ჯგუფმა გააანალიზა 2000-დან 2018 წლამდე პერიოდში 65 წლის და უფროსი ასაკის 27 მილიონზე მეტი ადამიანის მონაცემები; მათგან დაახლოებით სამ მილიონს ამ პერიოდში ალცჰაიმერის დაავადება განუვითარდა.პარალელურად, მეცნიერებმა შეაფასეს სამი გავრცელებული თანმხლები მდგომარეობის - ჰიპერტონიის, ინსულტისა და დეპრესიის - გავრცელება, რათა გაეგოთ, თამაშობენ თუ არა ისინი როლს ალცჰაიმერის დაავადების განვითარებაში. მიღებული მონაცემები შედარებული იქნა წვრილი ნაწილაკების (PM₂.₅) ჰაერის დაბინძურების დონესთან, რომლის ზემოქმედების ქვეშაც მონაწილეები იყვნენ, მათი საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით.წვრილი, შეწონილი ნაწილაკები საშიშია, რადგან მათ შეუძლიათ ფილტვებსა და სისხლში ღრმად შეღწევა. ძირითადი წყაროებია ავტომობილების გამონაბოლქვი, ელექტროსადგურები და სამრეწველო ობიექტები, ტყის ხანძრები და სახლებში შეშისა და წიაღისეული საწვავის დაწვა.ვრცლად euronews – ზე
სერიოზულ გამოწვევად რჩება ეგრეთ წოდებული „შუა რგოლის კორუფცია“ - სუსისახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ ბოლო დღე ნახევრის განმავლობაში საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში ჩატარებული რამდენიმე ღონისძიების შედეგად 13 სხვადასხვა სისხლის სამართლის საქმეზე, დაკავებული და პასუხისგებაში მიცემულია 29 პირი, - ამის შესახებ სუს-ის უფროსის პირველმა მოადგილემ ლაშა მაღრაძემ უწყებაში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.მისივე თქმით, კვლავ სერიოზულ გამოწვევად რჩება ე.წ. „შუა რგოლის კორუფცია“.„სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ ბოლო დღე ნახევრის განმავლობაში საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში ჩატარებული რამდენიმე ღონისძიების შედეგად 13 სხვადასხვა სისხლის სამართლის საქმეზე, დაკავებული და პასუხისგებაში მიცემულია 29 პირი.პირველ რიგში, მოგიყვებით იმ ღონისძიების შესახებ, რომელიც კონტრდაზვერვისა და სპეციალური ოპერაციების დეპარტამენტების თანამშრომლებმა ერთობლივად ჩაატარეს. ოპერატიული ინფორმაციის დამუშავების შედეგად, ბირთვული და რადიოაქტიური ნივთიერებების უკანონო შეძენის მცდელობისას, ქუთაისში, უცხო ქვეყნის ორი მოქალაქეა დაკავებული, რომლებიც გეგმავდნენ ბირთვული მასალა ურანისა და რადიოაქტიური ნივთიერება ცეზიუმ 137-ის უკანონო შეძენას სამ მილიონ აშშ დოლარად და მის უკანონო ტრანსპორტირებას სხვა ქვეყნის ტერიტორიაზე. დანაშაულებრივი გეგმის განსახორციელებლად უცხო ქვეყნის მოქალაქეები ბოლო კვირების განმავლობაში პერმანენტულად ჩამოდიოდნენ საქართველოში და აქტიურად იყვნენ დაკავებული ბირთვული მასალისა და რადიოაქტიური ნივთიერების შეძენა/ტრანსპორტირებისთვის ხელსაყრელი პირობების შესაქმნელად. საზოგადოებას განვუმარტავთ, რომ, როგორც წესი, ზემოთ აღნიშნული ნივთიერებები გამოიყენება სხვადასხვა დანაშაულებრივი, მათ შორის, ტერორისტული მიზნებისთვის. გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 19-230-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს.პარალელურ რეჟიმში ჩატარებული რამდენიმე ანტიკორუფციული ღონისძიების შედეგად: ხე-ტყის უკანონო მოპოვების, სამსახურებრივი გულგრილობისა და სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ფაქტებზე პასუხისგებაში მიეცა 12 პირი. მათ შორისაა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ ეროვნული სატყეო სააგენტოს, იმერეთის სატყეო სამსახურის, ყოფილი თანამშრომლები. ასევე, მარტვილის სატყეო უბნის წარმომადგენელი, ამავე მუნიციპალიტეტში მცხოვრები ორი პირი და მსგავსი საქმე უკავშირდება ვანის მუნიციპალიტეტს, სადაც სამსახურებრივი სიყალბის, ყალბი ოფიციალური დოკუმენტების დამზადება - გამოყენებისა და მერქნიანი მცენარეების უკანონოდ გაჩეხის ფაქტებზე ბრალდება 3 პირს წარედგინა.ასევე, ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ქრთამის აღების ფაქტებზე, ბათუმსა და ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტში ორი პირი დააკავეს. ბათუმის შემთხვევა ეხება შპს „სანდასუფთავების“ ერთ-ერთი სამსახურის უფროსის მიერ აღნიშნული შპს-ს ბალანსზე რიცხული სატვირთო ავტომანქანებით სამშენებლო ნარჩენების გატანის სანაცვლოდ ქრთამის აღებას, ხოლო ლაგოდეხის შემთხვევაში მერის წარმომადგენელმა სოფელ კაბალში, ქრთამის სანაცვლოდ, მოქალაქეს თავიდან აარიდა სასამართლოს მიერ დანიშნული სასჯელი - საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომა. ხუთი ადამიანი მიეცა პასუხისგებაში მშენებლობის კოეფიციენტის უკანონოდ გაზრდის და უნებართვო მშენებლობის ფაქტებზე, ე.წ. K2 კოეფიციენტებთან დაკავშირებით. სახელმწიფოს კუთვნილი მიწების კერძო საკუთრებაში უკანონოდ რეგისტრაციის ფაქტებზე პასუხისგებაში მიეცა 6 პირი, ხოლო სატენდერო პირობების ხელოვნურად მორგების, სახელმწიფოს კუთვნილი დიდი ოდენობით თანხების თაღლითურად დაუფლების და სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ფაქტებზე სისხლის სამართლებრივი პასუხისგება ორ მოქალაქეს მოუწია.როგორც ხედავთ, მიუხედავად ბოლო თვეების განმავლობაში კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უპრეცედენტო მასშტაბებისა, კვლავ სერიოზულ გამოწვევად რჩება ეგრეთ წოდებული „შუა რგოლის კორუფცია“, რასთან შეგუებასაც, ბუნებრივია, არ ვაპირებთ. ამიტომ: 1.მოვუწოდებთ ყველა მოქალაქეს, ვისაც კი რაიმე შეხება ექნება მსგავს საკითხებთან, ითანამშრომლონ საგამოძიებო ორგანოებთან და მოგვაწოდონ შესაბამისი ინფორმაცია. 2. ადამიანებს, რომლებსაც ჯერ კიდევ უჩნდებათ სურვილი თავისი მდგომარეობა ბოროტად, მატერიალური უპირატესობისთვის გამოიყენონ, ვაფრთხილებთ, რომ კანონის დარღვევის ნებისმიერი ფაქტი იქნება გამოვლენილი და მას მოჰყვება შესაბამისი მკაცრი სამართლებრივი რეაგირება.თამამად შეგვიძლია განვაცხადოთ, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის დღევანდელი რესურსი აბსოლუტურად განსხვავებულია. ბოლო თვეების განმავლობაში გატარებული შიდა რეფორმების, საკადრო ცვლილებების, მატერიალურ-ტექნიკური რესურსების გაუმჯობესების ხარჯზე, თვისებრივად გაძლიერდა უწყების შესაძლებლობები.შემოსული, დამუშავებული და რეალიზებული ოპერატიული ინფორმაციის მოცულობა, მხოლოდ ბოლო ნახევარი წლის განმავლობაში დაახლოებით 24-ჯერ არის გაზრდილი, რაც მიუთითებს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანალიტიკური და ოპერატიული შესაძლებლობების იმგვარად გაძლიერებაზე, რომ ჩვენს სამსახურს, ყოველგვარი დაბრკოლებების გარეშე შეუძლია როგორც კორუფციასთან შეურიგებელი და შედეგიანი ბრძოლა, ასევე ქვეყნის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული სხვა პრევენციული ზომების მაღალი ხარისხით უზრუნველყოფა“,- განაცხადა მაღრაძემ.
საზოგადოება • 1771743600
სიმსივნის დიაგნოზის დასმის შემდეგ, დანაშაულის ჩადენის ალბათობა დაავადებამდელ პერიოდთან შედარებით დაახლოებით 14%-ით იზრდება. ამ დასკვნამდე დანიელი ეკონომისტები, ასობით ათასი პაციენტის მონაცემებისა და მათი ნასამართლობის ისტორიის ანალიზის შემდეგ მივიდნენ. ავტორებმა შეისწავლეს ადამიანების ქცევითი დინამიკა კიბოს დიაგნოზის დასმამდე და მის შემდეგ. მათ აღმოაჩინეს, რომ დანაშაულის ზრდა თანდათან ვითარდება და რამდენიმე წლის განმავლობაში გრძელდება.მკვლევრები ამ ტენდენციას ფსიქოლოგიურ სტრესს, მომავლის აღქმის შეცვლას და ფინანსური მდგომარეობის გაუარესებას მიაწერენ. შემოსავლისა და შრომისუნარიანობის შემცირებამ შესაძლოა ზოგიერთი პაციენტი საყოფაცხოვრებო და ფინანსური საკითხების გადაჭრის უკანონო გზებისკენ უბიძგოს. გარდა ამისა, ზოგიერთი ადამიანი სერიოზული დიაგნოზის შემდეგ სასჯელის შედეგებს განსხვავებულად აღიქვამს.
მსოფლიო • 1771739580
რუსი მეცნიერების მიერ შექმნილი კიბოს ვაქცინა - Enteromix, სავარაუდოდ, მალე ჩინეთის რეგულატორების მიერ დამტკიცდება, ამის შესახებ ინფორმაციას საერთაშორისო მედია ავრცელებს.წყაროების მიხედვით, ვაქცინა ოფიციალურად დამტკიცებული ჯერ არ არის, თუმცა ექსპერიმენტულ ეტაპზეა და პირველმა ტესტებმა დადებითი შედეგი აჩვენა. Enteromix-ის ინიექცია შემქმნელების თქმით, დაავადებული ადამიანის იმუნური სისტემას წვრთნის კიბოს უჯრედების პირდაპირი განადგურებისთვის, ისე რომ გრძელვადიანი მედიკამენტური თერაპიები საჭირო აღარ ხდება. ექსპერტები ამბობენ, რომ ვაქცინის ეფექტურობა ადამიანებზე ჯერ საბოლოოდ დადასტურებული არ არის, ამიტომ პროგნოზები გლობალური კიბოს მკურნალობის ინდუსტრიის “დაშლის” შესახებ გადაჭარბებულია. ~Enteromix-ის რუსეთის რამდენიმე კლინიკაში უკვე ადამიანებზე ტესტავენ.
მსოფლიო • 1771657200
ჯანსაღი კვების პრინციპების დაცვა დაკავშირებულია საერთო სიკვდილიანობის შემცირებასთან და სიცოცხლის ხანგრძლივობის ზრდასთან, სქესისა თუ გენეტიკური ფაქტორების მიუხედავად. ამ დასკვნამდე მივიდნენ ჰუაჟონგის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტის მკვლევრები. შედეგები გამოქვეყნდა ჟურნალ „Science Advances“-ში.ავტორებმა გააანალიზეს რამდენიმე კვების რეჟიმის გავლენა, მათ შორის ალტერნატიული ჯანსაღი კვების ინდექსის, ხმელთაშუა ზღვის და მცენარეული დიეტების, ასევე ჰიპერტენზიის პრევენციისა და დიაბეტის რისკის შესამცირებლად შექმნილი დიეტის. ყველა ამ მიდგომამ აჩვენა კავშირი საერთო სიკვდილიანობის დაბალ მაჩვენებლებთან.მკვლევრების გამოთვლებით, 45 წლის ასაკში კვების ხარისხის ზედა საფეხურის მიღწევა მამაკაცების სიცოცხლეს 1.9-დან 3 წლამდე, ხოლო ქალებს 1.5-დან 2.3 წლამდე ახანგრძლივებდა.კიდევ რა არის ცნობილიდიაბეტის რისკის შემცირებისკენ მიმართულმა დიეტამ ყველაზე დიდი ეფექტი მამაკაცებში აჩვენა. ქალებში კი ხმელთაშუა ზღვის დიეტამ სიცოცხლის ხანგრძლივობასთან ყველაზე ძლიერი კავშირი აჩვენა.მკვლევრები ხაზს უსვამენ, რომ იდენტიფიცირებული კავშირი შენარჩუნდა სიცოცხლის ხანგრძლივობისადმი გენეტიკური წინასწარგანწყობის არსებობის მიუხედავად. ისინი ვარაუდობენ, რომ კვების წესებს დამოუკიდებელი გავლენა აქვთ ნაადრევი სიკვდილის რისკზე.
მსოფლიო • 1771653060
Apple აჩქარებს სამი ხელოვნური ინტელექტის გაჯეტის შემუშავებას, რათა კონკურენცია გაუწიოს Meta-სა და OpenAI-ს.Bloomberg-ის ცნობით, კომპანიის აქციების ფასი ამ ამბის გამო 2.7%-ით გაიზარდა და 262.74 დოლარს მიაღწია.ძირითადი ახალი პროდუქტები:* N50 სათვალე (გამოშვების თარიღია 2027 წელს): პრემიუმ კლასის მოწყობილობა ეკრანის გარეშე, მაგრამ კომპიუტერული ხედვის კამერის სისტემით და Siri-სთან ღრმა ინტეგრაციით.* ხელოვნური ინტელექტის გულსაკიდი: კომპაქტური აქსესუარი (iPhone-ის „თვალები და ყურები“), რომელიც ტანსაცმელზე მაგრდება და სმარტფონს გარემოს ანალიზში ეხმარება.* AirPods: სივრცითი ორიენტაციის სენსორების მქონე ყურსასმენების განახლება წლის ბოლოს არის მოსალოდნელი.ტიმ კუკმა დაადასტურა, რომ Apple ახალ კატეგორიებზეა ორიენტირებული, მათ შორის ჭკვიან სახლსა და ტარებად მოწყობილობებზე.
მსოფლიო • 1771650120
21-22 თებერვალს, ექსპო ჯორჯიას მე-6 პავილიონში, Healo-ის ორგანიზებით, საქველმოქმედო ბაზრობა გაიმართება. ინიციატივის მიზანი ბავშვებთან და მოზარდებთან მომუშავე სპეციალისტებისთვის ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდაა. შესაბამისად, ბაზრობის ფარგლებში, შემოსული თანხა მოხმარდება სპეციალისტების გადამზადებას - ვორქშოფებსა და ტრენინგებს, რომლებიც ხელს შეუწყობს ახალი თაობისთვის უკეთესი გარემოს შექმნას.საქართველოს ბანკი, როგორც განათლების მთავარი მხარდამჭერი, Healo-ის ინიციატივის პარტნიორია. ღონისძიება სტუმრებს 12:00 საათიდან 20:00 საათამდე უმასპინძლებს. პროექტის შესახებ დეტალური ინფორმაციის მისაღებად, ეწვიეთ ვებგვერდს.